Klima

Hem sıcaklık ve hem de hijyenik açıdan araç içerisinde sağlıklı bir ortamın oluşabilmesi için klima sisteminin randımanlı olarak çalışması gerekmektedir. Klima sisteminin sağlıklı çalışabilmesi için ise özellikle mevsim geçişlerinde kontrol ettirilmesi ve klima bakımı yapılması önerilir.

Klima arızlarının en önemlisi, klima radyatörüne taş ve çarpma gibi darbelerden etkilenip içindeki gazın boşalması olarak karşımıza çıkmaktadır.  Uzun süre gazsız kalan ya da eksik gazla çalışan klima, görevini yeterince yapamamakta, klima bakımı önemsenmediğinde ise hasar daha da artmakta ve sonuç olarak onarım maliyeti yükselmektedir.

Klima kompresörü parçalarının içerisinde bulunan  yağ ile kapalı devre yağlandığını dikkate aldığımızda ikinci bir sorun ise, kış mevsiminde uzun süre çalıştırılmayan klimada gaz oturması ya da gaz sızması olarak kendini göstermektedir. Hiç çalışmayan klimalarda sorun büyük ölçüde elektrik arızasından kaynaklanırken, çalıştığı halde yeterince soğutamayan klimalarda bunun nedeni çoğunlukla evaparatörde toz birikmesinden kaynaklanmaktadır.

Ülkemizdeki yol koşullarının genellikle tozlu olması klimalarda performans düşmesi ve olası arıza riskini artırmaktadır. Bu nedenle klima sistemi temizliği polen filtresinin zamanında değiştirilmesi önem arz etmektedir. Bu işlemler düzenli olarak yapılmaz ise klima sisteminin içindeki soğutmanın gerçekleştiği evaparatörde toz birikmesine neden olur ve klimanın sağlıklı çalışmasını olumsuz olarak etkiler. Soğuyan hava, biriken tozun tıkadığı klima borularından rahat geçemediği için yeterince soğuma gerçekleşmez. Ayrıca soğutmanın oluştuğu bölge nemli olduğundan buraya toz zerreciklerinin sızması zamanla bakteri oluşumuna da neden olmaktadır. Biriken bu bakteriler ise alerjisi olan kişileri rahatsız edebilmektedir. Bu bakterileri yok etmek için klima bakımının düzenli olarak yapılması ve antibakteriyel spreylerin kullanılması önerilmektedir. Klima dezenfektasyon spreyi; çimlenme, bakteri, mantar ve küfü önlediği gibi mikro organizmaların yol açabileceği sorunları da çözmektedir. 

Otomobilde hangi tip klima gazının kullanılacağı ise başka bir önemli konu olup klima performansı, maliyet ve çevre açısından önem taşımaktadır. Bu bilgi genel olarak klima kompresörünün üzerinde bulunmaktadır.

Aracınızın klima bakımlarını uygun ekipman, malzeme ve eğitimli personel ile Otomobilim İzmir’de uygun maliyetlerle  garantili olarak yaptırabilirsiniz.