Polen/ Kabin Filtresi

Kirli ve Temiz Polen Filtresi

Aracınızı veya parçalarını değiştirebilirsiniz, ciğerlerinizin ise yedeği maalesef yoktur.

Araç kabini içerisine giren havayı temizlemek ana işlevi ile araç ısıtma ve soğutma sisteminine ilave edilmiş olan filtre elemanıdır. Dışarıdan gelen havayı polen, partikül ve diğer kötü maddelerin çoğundan arındırdıktan sonra havanın ortama girmesini sağlar. Bu yönüyle aslında hem insan sağlığı için çok önemli bir işlevi vardır hem de klimanın randımanlı çalışması için temiz ve yeni olması gereken bir parçadır.


Düz polen filtresi

1 mikrondan daha düşük olan parçacıkları hapseden filtrelerdir. Akciğerlere ulaşabilen, astım ve alerjileri tetiklemeye neden olabilen bakteriler, polenler ve egzoz gazı dumanlarını filtreleyebilir.


Aktif karbonlu polen filtresi

Sadece parçacıkları değil aynı zamanda kokuları da hapseder. Aktif karbonlu polen filtresi, zararlı gazların yoğunlaşmasını azaltır.


Filtrenin değişimi

Ömrünü tamamlamış bir filtre, havalandırma parçalarının bozulmasına, sürücü ve yolcuların aşağıda belirtilen memnuniyetsizlikleri yaşamasına neden olur. Bunlardan bazıları:

  • Yolcu bölümü havasının kirlenmesi,
  • Kötü kokular,
  • Bakteri ve mantar birikmesidir.

Polen filtrelerinin değişimi aracın kullanıldığı ortamdaki toz ve diğer kirlilik durumlarına göre değişim göstermekle birlikte yılda en az bir kez değiştirilmesi tavsiye edilir. Sürüş koşullarının yoğunluğuna göre bu süre kısalabilir ya da uzayabilir.